Powszechnie panująca moda na aktywny styl życia i zdrowe odżywianie otacza nas wszędzie. Kolorowe magazyny ze świetnie wyglądającymi kobietami i mężczyznami, telewizyjne reportaże, a nawet coraz częściej korzystający z miejskich rowerów mieszkańcy miast zasiewają w nas poczucie, że zdrowy tryb życia jest tym, czego nam teraz potrzeba. Wielu pragnie zmian, jednak od czego zacząć? Jak wziąć się za siebie i kiedy rozpocząć zmiany?

Po pierwsze dieta

Wprowadzanie zmian w nawykach żywieniowych to podstawowy element przejścia na zdrowszy tryb życia i uzyskanie świetnego, zdrowego ciała. Jak tego dokonać? Wyrzucenie niezdrowych przekąsek słonych i ograniczenie węglowodanów, w tym zwłaszcza cukrów, wydaje się być bardzo sensownym rozwiązaniem. Następnie tłuszcze - wiele mówi się o zmianach olejów, oliwy i podobnych produktów, jednak co wybrać, aby naprawdę widzieć zmianę? Popularny ostatnimi czasy olej sezamowy to alternatywa dla wszelkiego rodzaju tłuszczów, jakich dotychczas używaliśmy.

Olej sezamowy - skąd się wziął?

Nie od dziś wiadomo, że do jednych z najzdrowszych kuchni należy kuchnia azjatycka, obfitująca w różnorodne warzywa i zdrowe tłuszcze. Jednym z nich jest właśnie popularny dziś olej sezamowy. W kuchni azjatyckiej nie tylko jest to produkt, na którym smaży się potrawy - jest on raczej czymś w rodzaju tajnego składnika, który wzbogaca smak potraw i uzupełnia danie o znakomite wartości odżywcze i prozdrowotne.

Uczta dla podniebienia i serca

Olej sezamowy to produkt o wysokich wartościach smakowych, które zawdzięcza swojemu pochodzeniu - ziarnom sezamu, z których powstał. Sezam to nie tylko wysokiej jakości produkt o niepowtarzalnym smaku, ale także o niesamowitych wartościach prozdrowotnych. Do dziś dzień uważany jest on za jeden z najzdrowszych tłuszczów dostępnych na rynku. Pomimo że swoją strukturą nie odbiega on od innych olejów, czyli składa się z tłuszczów, zawiera on w większej mierze tłuszcze nienasycone, które stanowią znacznie zdrowszą grupę tych składników. Co najważniejsze, duża zawartość tłuszczów nienasyconych pomaga w obniżeniu niezdrowego cholesterolu LDL, a podwyższeniu tego, który dla organizmu jest dobry, czyli HDL. Dodatkowo, istnieją badania, które potwierdzają pozytywny wpływ oleju sezamowego na problemy z nadciśnieniem.

Odnowa i kwitnąca młodość

Co ciekawe, to nie koniec listy dobroczynnych składników tego oleju - olej sezamowy stanowi bogate źródło kwasu linolowego, który przyczynia się do zdrowego i młodego wyglądu skóry każdego człowieka poprzez odpowiednie nawilżenie i odnowienie struktury skóry. Dzięki wysokiej zawartości kwasu linolowego jest on bardzo pożądanym składnikiem wszelkich kosmetyków, które wpływają na poprawę struktury skóry i mają działanie odmładzające. W przypadku włosów olej sezamowy nadaje im blasku, jedwabistości i gładkości. Ma on także pozytywny wpływ na komórki nowotworowe powodujące u wielu osób raka skóry, czyli czerniaka. Jego dobroczynne składniki wpływają na zahamowanie postępowania tej choroby, a dodatkowo wspomagają leczenie i hamowanie komórek nowotworów piersi.

Mocne kości

Olej sezamowy jako bogate źródło wapnia dobrze wpływa na wzrost kości i ich wzmacnianie. Podobnie jak mleko oddziałuje na strukturę budulcową kości i wzmacnia je od środka. Takie rozwiązanie sprawia, że nie tylko kości, ale także i zęby zyskują dodatkowe wzmocnienie - wapń jest jednym z głównym składników budulcowych zębów i kości. Olej sezamowy ma wielką wartość zdrowotną dla organizmu, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Polecany artykuł: Awokado - sekret zdrowia i urody