Najczęściej wyodrębniamy trzy kolory oczu: niebieskie, zielone i brązowe. Z naukowego punktu widzenia oczy szare to takie, które mają najmniej melaniny spośród wszystkich kolorów tęczówek. To sprawia, że specyfika szarych oczu jest trudna do zdefiniowania. Wiele trudnych do nazwania barw oczu to właśnie oczy szare. Maja zwykle niewielką domieszkę niebieskości lub zieleni, jednak ich dominująca barwa pozostaje słabo zabarwiona, co daje szary efekt. Czasem wokół źrenicy znajduje się żółta, pomarańczowa lub złota obwódka.

Makijaż dla szarych oczu będzie się zatem różnił, w zależności od tego, czy chcemy uwydatnić bardziej to niebieskie, czy bardziej zielone zabarwienie. Na tej podstawie dobieramy zestawy kolorów. Jeśli chcesz "podbić" zieleń w szarości, powinnaś użyć cieni z dodatkiem fioletu. Domieszkę niebieskości w szarych oczach uwydatni z kolei cień brzoskwiniowy. Jeśli szare oczy mają domieszkę niebieskości, pięknie uwydatni ją cień brzoskwiniowy.
 

Makijaż do szarych oczu - nasze propozycje

Poniżej prezentujemy Ci kilka pomysłów na make-up szarych oczu, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać:

1. Makijaż dramatyczny

 Szare oczy pięknie i bardzo dostojnie wyglądają w klasycznym smoky eyes. Im jaśniejsze masz oczy, tym piękniej podkreślisz je smolistą czernią. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie wszelkich "przydymionych" kolorów jako dodatków do tego typu makijażu, ponieważ szare oczy często zaczynają bardziej błyszczeć dopiero w zestawieniu z danym kolorem.

2. Makijaż uwydatniający kolor tęczówki

Pamiętajmy o tym, że od tego, czy szare oczy mają najczęściej dodatek zieleni lub niebieskości, zależy to, jakie cienie lepiej uwydatnią tęczówki. Fiolet pięknie uwydatni zieleń, a niebieski odcień doskonale wygląda w miękkich odcieniach brzoskwini. 

3. Makijaż podkreślający oko

Najlepiej podkreślisz spojrzenie, stosując kolory, które intensyfikują barwę obwódki wokół źrenicy. Są to: złoto, brąz i miedź. Jeśli Twoje oczy są jasne, w ogóle zrezygnuj z szarych cieni, które mogą "zgasić" kolor tęczówki. W innym przypadku zawsze staraj się zestawić szarość z czernią, która doda spojrzeniu charakteru. Ciekawe jest też połączenie z niebieskim lub granatowym eyelinerem. 

Doskonałe są także kolory kontrastujące, zarówno zimne, jak i ciepłe. Są to m.in.: niebieski, fiolet, zieleń, różowy, a także odcienie koralowe, brzoskwiniowe, czy ecru. Rozjaśnią one i ocieplą oko. Z szarością (także w postaci cieni do powiek) świetnie kontrastują odważne kolory jak żółty i pomarańcz.