Kolor bordowy jest uznawany za jeden z najbardziej eleganckich i stylowych kolorów, zarówno w przypadku garderoby, jak i makijażu. Jest on jednym z najciekawszych odcieni czerwieni, który swoją nazwę wziął od francuskiego, czerwonego wina, o bardzo mocno nasyconym kolorze. Odpowiednie wykorzystanie go jako motywu przewodniego w wieczorowej kreacji potrafi zdziałać cuda i sprawić, że każdy będzie się oglądać.

Winne bordo

Bordowa kreacja to zazwyczaj wybór na okoliczności eleganckie i dostojne. Nie zmienia to jednak faktu, że sprawdzi się także podczas nieco luźniejszych imprez i wydarzeń. Warto jednak pamiętać, że tak jak i do każdego innego koloru garderoby, należy dobrać odpowiedni make-up, aby całość wyglądała zachwycająco.

Popularne i niezwykle modne współcześnie są total looki – outfity bazujące na jednym kolorze, zarówno na ubraniach, jak i dodatkach czy makijażu. W przypadku borda należy pamiętać, że jest to kolor elegancki, ale i nierzadko ciężki, więc łatwo z nim przesadzić. Jak mówi stare porzekadło nierzadko „mniej, znaczy więcej”. Warto zatem podejść do tego koloru z umiarem i rozwagą.

W przypadku bordowej sukienki warto dopasować makijaż do jej kroju. Sam kolor w większości przypadków będzie podobny – mniej lub bardziej nasycona winna czerwień, nie wpływa aż tak bardzo na rodzaj makijażu. Sukienki bardziej skrojone na plecach i szykowne, będą wymagały makijażu eleganckiego, natomiast luźno zwisające oraz te bazujące na formie over- size’owej będą warunkować bardziej rockowy lub szalony make-up.

Złota elegancja

Kolor ciemnego wina bardzo dobrze współgra ze złotem. Oba kolory potrafią podnieść klasę outfitu i stworzyć niebanalny, lecz niezwykle elegancki look. Złoty makijaż do bordowej sukienki to rozwiązanie bardzo na plus, warto, jednak pamiętać, że za dużo złota, może stworzyć delikatny obraz tandetnie zrobionego makijażu, który zatraci klasę i sprawi, że całość będzie prezentować się nieestetycznie. Użycie złotych cieni to świetny pomysł, pod warunkiem, że delikatnie przytłumimy ich blask matowym cieniem w kolorze nude. Delikatnie połyskujące i przebijające się złoto połączone z mocno wytuszowanymi rzęsami sprawi, że całość będzie olśniewać. Oczywiście nie można zapomnieć o rozświetlaczu, który w połączeniu ze złotym okiem wpłynie na wydobycie blasku z twarzy i oczu. Jeśli chodzi o usta, to warto zaopatrzyć się w różne szminki – zarówno te nude, jak i o mocnych, nasyconych winem barwach. Każda twarz wygląda inaczej. Rysy twarzy, wysokość oczu, ich kolor oraz kolor włosów warunkuje w dużej mierze makijaż. Usta jako centralny punkt twarzy muszą być spójne z całością, dlatego warto wypróbować na sobie samej, która szminka sprawdzi się najlepiej. Z pewnością w tym makijażu można wykorzystać perłowe szminki, jednak najlepiej w kolorach zbliżonych do ust lub takich, które będą słabo nasyconym bordem. Prócz makijażu twarzy można także pomyśleć o dodatkach w kolorze złota jak np.:

  • kolczykach,
  • paznokciach,
  • naszyjnikach,
  • a nawet złotych tatuażach.

Rockowy styl

Bordowa sukienka może być także świetną podstawą do rockowego looku. Mocno podkreślone oko przy pomocy eyelinera oraz cieni z paletek smokey eyes, jak i ciemny kolor ust, sprawią, że twarz nabierze zawadiackiego, a zarazem rockowego wyrazu. W celu powiększenia oka, które będzie po zewnętrznej stronie mocno przydymione, można wykorzystać jasne, perłowe cienie – biele, jasne szarości lub złoto – i delikatnie przyprószyć nimi wewnętrzny kącik oka. W takim makijażu można także zaszaleć z kreską – do bordowej, rockowej sukienki pasować będzie kreska wydłużona, lub podwójna, która stworzy efekt kociego, tajemniczego oka. W przypadku makijażu ust warto podstawić na mocne kolory matowych szminek. Nie można też zapomnieć o konturówce, przy pomocy której swobodnie powiększysz delikatnie swoje wargi.

Od Ciebie samej zależy to, na jaki  bordowy outfit się zdecydujesz. Pamiętaj jednak, aby zawsze dobierać go stosowanie do sytuacji i wydarzenia, a także tak, abyś nie czuła się, jak w przebraniu – niekomfortowo. Postaw na look, który wydobędzie Ciebie samą!