Dobierz makijaż do kształtu oczu

Podobają nam się duże, wyraziste oczy. Nie tylko przykuwają uwagę mężczyzn, ale udowodniono także, że wzbudzają one większą sympatię i zaufanie. Niejedna z nas marzy o czarującym spojrzeniu rodem ze srebrnego ekranu. Makijaż oczu jest trudniejszy niż pozostałych części twarzy - wymaga więcej uwagi, dlatego przedstawiamy jak go zrobić krok po kroku.

Jeżeli chodzi o makijaż oczu, nie ma sensu podążać ślepo za modą. Może się okazać, że najnowsze trendy wcale nie podkreślą naszej urody, tylko ją przyćmią i kompletnie nie będą nam pasowały. Dlatego najpierw dopasujmy make-up do kształtu naszych oczu. Małe świetnie podkreślimy, nakładając jasny cień na całą powiekę. Jeśli chcemy optycznie powiększyć spojrzenie i odpowiednio je wyprofilować, wystarczy odpowiednie cieniowanie. Dobrze użyć w tym celu trzech tonów jednej barwy. Zwykle taką paletę możemy otrzymać w każdej drogerii. Na położony wcześniej jasny cień nakładamy stopniowo ciemniejszy - od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Nie chodzi jednak o to, by zamalować nim całość powieki. Efekt większego oka uzyskamy dzięki kremowemu cieniowi pod linią brwi i lekko przy nasadzie nosa. Wewnętrzną część dolnej powieki, nad linią rzęs pomalujmy białą kredką. Nie używajmy do tego czarnego koloru! To tylko sprawi, że oko wyda się mniejsze, niż rzeczywiście jest. Makijaż dużych oczu należy rozpocząć od wykonania kreski eyelinerem na górnej powiece. Używajmy raczej ciemnych cieni, nakładając je na środkowej części górnej powieki i rozcierając oraz zaznaczając nimi dolną powiekę. Kobiety z wypukłymi oczami powinny zrezygnować z perłowych cieni, ponieważ takie zbytnio je uwydatnią.

Kolor cieni i nie tylko

Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniej palety cieni do powiek. Pamiętajmy, że ich podstawowym zadaniem jest wydobycie bieli białka i nasycenie koloru tęczówki. Unikaj cieni w tym samym co ona kolorze - barwy się zleją. Zielonookim kobietom polecamy cienie fioletowe lub w kolorze oberżyny, niebieskookim najlepiej pasować będą popielate, wrzosowe i stalowe. Fioletowe, szare i grafitowe to cienie doskonałe do oczu brązowych. Kiedy myślimy o tym, jak zrobić idealny makijaż oczu, nie bierzemy pod uwagi tego, że nie tylko wybór cieni ma znaczenie, ale także... różu do policzków. Poniżej przedstawiamy najlepsze kolory w odniesieniu do barwy tęczówki:

  • zielone - w zasadzie każdy odcień różu sprawi, że oczy będą wydawać się jeszcze zieleńsze
  • niebieskie - zimny róż lub brzoskwiniowy kolor wyeksponuje kolor tęczówki, śliwkowy zaś go zgasi
  • brązowe - chłodne jagodowe odcienie wydobędą żółty pigment; jeżeli masz oczy piwne, odpowiedni będzie róż będący połączeniem różu z fioletem, unikaj jednak oranżu, bo spojrzenie będzie rozmyte.

Zalotne rzęsy

Której z nas się nie marzą piękne, długie rzęsy? Zanim jednak przejdziemy do wykończenia naszego make-upu maskarą, kilka słów o eyelinerach. Potrafią w fantastyczny sposób optycznie zagęścić rzęsy. To, czy wybierzesz produkt w sztyfcie, czy w płynie nakładany malutkim pędzelkiem, czy w formie kredki żelowej, zależy tylko od Twoich umiejętności nakładania. Pamiętaj jednak, aby stosować cienką warstwę i rysować kreskę wzdłuż linii rzęs i unieść ją przy zewnętrznym kąciku lekko do góry. Otrzymasz tym samym kocie spojrzenie.

Końcowym etapem jest użycie maskary. Tu także istotne jest to, jaki efekt chcemy uzyskać. By zrównoważyć opadającą powiekę, należy wybrać tusz ze szczoteczką wydłużającą końcówki rzęs. Nakładając maskarę, trzeba podkręcić szczoteczkę i pociągnąć rzęsy w górę. Dla głęboko osadzonych oczu najlepszym rozwiązaniem będzie tusz mocno pogrubiający. Rzęsy należy w takim wypadku wytuszować mocniej od połowy do końcówek. Jeśli marzy Ci się hollywoodzkie spojrzenie, wymaga to nakładania maskary od nasady rzęs po ich końce w bardzo precyzyjny sposób, by się nie skleiły. To samo trzeba zrobić z dolną powieką. Taki "zabieg" otworzy bardzo szeroko oko.

Przeczytaj również jak zrobić makijaż dla szarych oczu.