Lato jest okazją do urządzania przyjęć w domu, a jeszcze lepiej w ogrodzie. Mogą to być urodziny, jubileusze, imieniny, jak i wiele innych okazji, aby spotkać się w gronie przyjaciół lub rodziny. Jeśli chcesz, aby Twoje przyjęcie zostało zapamiętane na długo, musisz postarać się uczynić je wyjątkowym. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie dekoracji. Wbrew pozorom nie musisz wydawać na nie majątku. Wiele z nich przygotujesz bowiem samodzielnie. Przekonaj się, jakie to proste, zapoznając się z poniższym artykułem.

Girlanda z papieru

W sklepie z artykułami plastycznymi, a czasem i nawet w zwykłym markecie znajdziesz grubsze arkusze papieru. Co możesz z nimi zrobić? Niemalże wszystko, ale jedną z najprostszych rzeczy jest girlanda z napisem np. „Sto lat”, „Wszystkiego najlepszego” itp. Taką dekorację wykonasz w kilku prostych krokach.

 1. Z arkusza papieru wytnij trójkąty o wymiarach podstawy 14 cm i wysokości 12 cm.

 2. Za pomocą dziurkacza wykonaj po dwie dziurki przy krawędziach podstawy, aby móc przeciągnąć przez nie tasiemkę.

 3. Kolorową tasiemkę przewlecz przez wszystkie trójkąty.

 4. Na wybranych trójkątach przyklej litery składające się na napis. W tym celu możesz wykorzystać kolorowy samoprzylepny papier.

 5. Girlanda może tworzyć jeden długi łańcuch, jak i składać się z kilku mniejszych, gdy napis jest kilkuczłonowy. Wówczas warto je wieszać jedną nad drugą.

Kolorowe wachlarze

Tutaj także z pomocą przychodzi nam kolorowy papier np. ten z bloku technicznego. Wachlarze doskonale prezentują się zawieszone pod sufitem. Zrobisz je w kilka minut i to bez większych problemów.

 1. Zaopatrz się w 4 kolorowe arkusze papieru.

 2. Każdy z nich poskładaj tak, aby uzyskać wachlarz.

 3. Rozłożone wachlarze połącz ze sobą, korzystając z kleju.

 4. Wachlarz ma kształt okrągłej rozety.

Słomki do selfie

Brzmi to nieco enigmatycznie, ale już wyjaśniamy. Przyjęcia są doskonałą okazją do robienia pamiątkowych zdjęć. Aby fotografie były jeszcze ciekawsze, warto dodać kilka rekwizytów. Na myśli mamy tutaj okulary, wąsy, usta, krawaty, muszki itp. wycięte z papieru i przyczepione do patyczków. Takie zestawy znajdziesz w wielu sklepach specjalizujących się w dekoracjach na imprezy. Ich cena jednak jest często dość wysoka. Ty wykonasz je kilka razy taniej.

 1. Kup kolorowy papier np. blok techniczny i papierowe lub plastikowe słomki.

 2. Z papieru powycinaj różnego rodzaju kształty. Możesz dodawać na nich napisy.

 3. Za pomocą „kleju na ciepło” przyklejaj je do słomek.

Winietki na korku

Jeśli zależy Ci na tym, aby przyjęcie było postrzegane jako eleganckie, musisz pamiętać o winietkach, jakie ustawisz na stole. W tym przypadku również możesz pokusić się na oszczędne rozwiązania i zdać się na własną kreatywność. Jednym z pomysłów na samodzielne przygotowanie winietek jest wykorzystanie korków po winie i papieru kredowego w jasnym kolorze.

 1. Poszukaj w domu korków po winie lub kup tyle sztuk, ile potrzebujesz. To koszt kilkunastu złotych za ok. 50 sztuk.

 2. Przygotuj listę gości. Ich imiona i nazwiska zapisz w programie komputerowym do edycji tekstów.

 3. Wydrukuj je na papierze kredowym i porozcinaj.

 4. Jeśli masz piękny charakter pisma, możesz wypisać winietki samodzielnie.

 5. Korki od wina ponacinaj nożykiem do tapet wzdłuż dłuższego boku. Uważaj, aby całkowicie ich nie przeciąć.

 6. W szparkę wsuń karteczkę z imieniem i nazwiskiem gościa.

 7. Winietkę dodatkowo możesz ozdobić kokardką z jutowego sznurka lub wsunąć kawałek lawendy.

Wazony w nowej odsłonie

Jeśli przyjęcie wiąże się z tym, że goście będą przynosić bukiety kwiatów lub zwyczajnie zależy Ci na florystycznej oprawie, niezbędne okazują się wazony. Skąd jednak wziąć taką ilość i później gdzie można je przechowywać? Nie ma to już znaczenie, gdy masz pod ręką duże słoiki, szklane butelki po sokach itp.

 1. Zbierz jak najwięcej szklanych naczyń z odzysku.

 2. Zaopatrz się w kolorowe materiały, wstążki, tiule, a nawet i stare koronkowe serwetki.

 3. Postaraj się „ubrać” słoik lub butelkę w tkaninę i przewiązać je wstążkami, aby wszystko dobrze się ze sobą trzymało.

Kolorowe butelki na napoje

Jak wiemy, jemy oczami. Tyczy się to też napojów. Warto je wyeksponować w ciekawy sposób. Nie musisz bynajmniej od razu kupować kilku nowych karafek. Wystarczy, że przed przyjęciem zaczniesz zbierać szklane butelki po sokach.

 1. Wymocz butelki w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Wówczas będzie prościej usunąć etykiety.

 2. Zaopatrz się w kolorową folię samoprzylepną lub koronkowe wstążki i innego rodzaju tasiemki.

 3. Ozdabiaj butelki na różne sposoby, zgodnie z własną wizją.

Zamiast butelek możesz wykorzystać stare słoiki, w jakich to będziesz bezpośrednio serwować napoje.

To zaledwie kilka propozycji na to, jak można szybko i bez problemu przygotować ozdoby na przyjęcie. Jak zauważyłaś, wiele z tych pomysłów opiera się na wykorzystaniu rzeczy, jakie często trafiają do śmietnika. Zatem wykonując domowe dekoracje, niejako dbasz o środowisko.