Musimy zacząć od tego, że włosy suche i zniszczone różnią się. Włosy zniszczone są zazwyczaj suche, jednak suche nie zawsze muszą być zniszczone. W tym artykule skupimy się na włosach, które są jednocześnie suche i zniszczone.

Intensywne działanie

Pielęgnacja tego typu włosów musi być wielowymiarowa. Suche włosy pozbawione są ochronnej tłuszczowej otoczki, przez co są bardziej podatne na zniszczenia. Zniszczone włosy posiadają rozchylone łuski. Czym to skutkuje? Szybszą utratą nawilżenia, włosy stają się także kruche, łamliwe i ulegają rozdwojeniu. Trudno je rozczesać i mają tendencje do puszenia się.

Włosy suche i zniszczone trzeba bardzo delikatnie myć. Unikaj mocnych detergentów, do mycia stosuj odżywki (metoda OMO).

Intensywna pielęgnacja powinna obejmować odżywianie i nawilżanie. Maski emolientowane możesz stosować nawet po każdym myciu. Jeśli zdecydujesz się na olejowanie to najlepiej aplikuj olej na mokro, również z odżywką, a nawet po myciu. Nie musisz obawiać się o zbytnie obciążenie, suche i zniszczone włosy chłoną wszystko jak gąbka.

Preparaty ziołowe nie będą dobrym rozwiązaniem, większość z nich może dodatkowo wysuszyć włosy. Nie przesadzaj także z proteinami. Ich nadmiar może dodatkowo wysuszyć włosy.

Ochrona

Pielęgnacja suchych i zniszczonych włosów powinna obejmować także ich ochronę przed negatywnym działaniem, takich czynników jak:

  • gorące powietrze,
  • silny wiatr,
  • mrozy,
  • promieniowanie słoneczne.

Dlatego jeśli chcesz użyć suszarki, prostownicy lub lokówki – zaaplikuj wcześniej preparat termoochronny. Nigdy nie wychodź na zewnątrz w mokrych włosach – narazisz je na uszkodzenia. Podczas silnych wiatrów najlepiej zwiąż włosy, podobnie rób przed snem. Latem używaj mgiełek albo innych preparatów z ochroną przed działaniem promieni UV.

Pielęgnujące jedzenie

Tak, dieta również jest bardzo ważna. Jeśli dostarczysz organizmowi niezbędnych składników, Twoje włosy pozytywnie na to zareagują. Jedz dużo warzyw, szczególnie tych zielonych oraz owoców. I pij odpowiednią ilość wody – dzięki temu nawilżysz Twoje suche i zniszczone włosy od środka. Taki kompleksowe podejście do pielęgnacji to gwarancja szybkiego uzyskania pożądanych rezultatów!