Korygowanie i modelowanie twarzy z wykorzystaniem wyłącznie kosmetyków od jakiegoś czasu staje się bardzo popularne oraz stosowane przez wiele kobiet. Jest to nieinwazyjna i mniej kosztowna alternatywa operacji plastycznych oraz zabiegów kosmetycznych. Dzięki konturowaniu twarzy kosmetykami do twarzy, każdego dnia można uzyskać inny efekt. Z pewnością takie kosmetyczne chwyty służą podkreśleniu naturalnego piękna. Co więcej, z tego sposobu mogą korzystać kobiety o każdym kształcie twarzy.

Efekty konturowania

Głównym celem konturowania twarzy jest podkreślenie jej naturalnego piękna. Kładąc na twarz gęsty podkład oraz puder, cera staje się jednolita, przez co często jest pozbawiona naturalnego wyglądu (szczególnie przy stosowaniu matowych oraz kryjących podkładów). Modelowanie z wykorzystaniem kosmetyków pomaga w uzyskaniu trójwymiarowego efektu, który może wyszczuplić, nadać nowy kształt i uwydatnić walory twarzy. Nieumiejętne konturowanie może jednak bardzo zaszkodzić. Plama nieprawidłowo nałożonego na policzek bronzera, różu i rozświetlacza jest nieestetyczna i niestety często wygląda jak zanieczyszczenie od piasku lub kurzu, a nie jak makijaż. Najważniejszą radą przy konturowaniu i wykonywaniu jakiegokolwiek makijażu jest następująca: lepiej na początku nałożyć mniej kosmetyku, a później go nakładać, niż na odwrót. Modelowanie i korygowanie twarzy powinno być przede wszystkim naturalne, a zatem przy jego wykonywaniu warto kierować się zasadą: lekko, płynnie oraz niemalże niewidocznie.

makijaz1

 

Sposób na udane konturowanie twarzy 

Trzymając się wyżej wymienionych porad, czas na konkrety. Do konturowania przyda się kilka kosmetyków:

  • Podkład – odpowiednio dobrany kolor i ton to podstawa;
  • Bronzer – dwa tony ciemniejszy od podkładu (bez drobinek rozświetlających);
  • Korektor – ton jaśniejszy od podkładu;
  • Róż – może zawierać rozświetlające drobinki (przy cerze trądzikowej zrezygnować z rozświetlającego różu na rzecz matowego);
  • Rozświetlacz – dla pogłębienia wcześniej rozjaśnionych partii twarzy (najlepiej wybierać bez brokatowych drobinek);
  • Puder – najlepiej transparentny, który dopasuje się do koloru skóry.

Niezwykle ważna jest także inwestycja w aplikatory i pędzle, np. beauty blender, pędzel w kształcie jajka, przycięty owalnie czy ścięty z ukosa do konturowania na sucho albo ścięty na prosto z krótkim włosiem do konturowania na mokro. Najlepszymi pędzlami są te z naturalnego włosia.

makijaz2

Na co zwracać uwagę przy konturowaniu?
Makijaż rozpocznij od podstaw, czyli przygotowania twarzy (płyn oczyszczający, tonik, odpowiednie nawilżenie), wklepania bazy oraz nałożenia podkładu.

  • Przyciemnianie: uzyskujesz efekt wyszczuplenia i zmniejszenia niektórych partii twarzy. Na tym etapie wykorzystuje się bronzer, nakładany np. na długą brodę, wysokie czoło, wypukłe policzki czy szeroki nos.
  • Rozjaśnianie: dzięki tym skóra zyskuje promienny i świeży wygląd; rozjaśnia się zazwyczaj środek twarzy: środkową linię nosa, czoło, skórę pod oczyma.
  • Rozświetlanie: okazuje się, że istnieje różnica pomiędzy rozjaśnieniem niektórych części twarzy, a ich rozświetleniem z efektem glow (ang. blask); rozświetla się zazwyczaj kości policzkowe, okolice pod oczami, łuk brwiowy oraz łuk kupidyna – optycznie uwypuklając te partie twarzy.

Sekrety konturowania w pigułce:
1. Jasnym podkreślasz i uwypuklasz, ciemnym zakrywasz i wyszczuplasz
2. Na skórze nie powinno być widać żadnych przejść, dlatego wszystkie kosmetyki powinny być odpowiednio roztarte pędzlem lub gąbką
3. Rozcieraj linie okrężnymi ruchami (blendowanie)
4. Przed konturowaniem wybierz kosmetyki dopasowane do kolorytu Twojej cery i odpowiednio jaśniejsze lub ciemniejsze o ton bądź dwa do rozjaśniania oraz przyciemniania
5. Zainwestuj w dobre pędzle i akcesoria do makijażu.
Na pewno efekt pozytywnie Cię zaskoczy, a Twoja twarz zyska zupełnie innego, jednak nadal naturalnego, wyglądu. Pamiętaj, żeby nie spieszyć się z konturowaniem. Na naukę poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz.