Wiele kobiet o poranku wykonuje makijaż twarzy. Trwa on najczęściej od kilku do kilkunastu minut. Łatwo można zatem policzyć, ile czasu na niego poświęcamy. W skali roku będzie to wiele godzin. Jak zatem można zaoszczędzić cenne minuty i jednocześnie czuć się pięknie? Odpowiedzią jest makijaż permanentny. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Trwały makijaż a tradycyjny

W obu przypadkach pozwalają one na ukrycie ewentualnych defektów urody i wyeksponowanie tego, co w niej najpiękniejsze. Na tym podobieństwa się kończą. Tradycyjny makijaż w ciągu dnia traci na swej jakości, ściera się i zmywa z twarzy. Z kolei ten permanentny zawsze wygląda doskonale i to bez względu czy za oknem panuje upał lub pada ulewny deszcz. Jego trwałość jest największym atutem.

Dla kogo?

Każda kobieta (z pewnymi przeciwwskazaniami) może zdecydować się na wykonanie makijażu permanentnego. To propozycja dla tych pań, które chcą zaoszczędzić czas o poranku lub zwyczajnie nie potrafią się poprawnie umalować. Nad jego wykonaniem warto, aby zastanowiły się sportsmenki – te zawodowe, jak i amatorsko zajmujące się np. bieganiem, pływaniem czy też jazdą na rowerze. Kolejną grupą są kobiety borykające się z alergiami skórnymi i mające problem ze znalezieniem odpowiednich kosmetyków do makijażu.

Opcje trwałego makijażu

Decydując się na niego, możemy upiększyć całą twarz lub też zdecydować się na jakąś jej część. Do wyboru mamy bowiem m.in. konturowanie ust oraz ich wypełnianie, rysowanie kreski na górnej i dolnej powiece oka, cieniowanie brwi. Jeśli zależy nam np. na zamaskowaniu przebarwień i blizn, wówczas musimy wybrać medyczny makijaż permanentny.

Wykonanie i poprawki

Aby wykonać trwały makijaż, niezbędne jest specjalny aparat igłowy oraz barwniki – pasujące do kolorytu brwi lub ust. Barwniki za pomocą igły są rozprowadzane pod skórą – stopniowo tworząc drobne kreseczki. Przed rozpoczęciem wprowadzania barwnika na skórę zostaje nałożony krem znieczulający. Czasem podczas zabiegu można odczuwać niewielkie pieczenie w miejscach, gdzie znalazł się barwnik. Jednak zabieg jest ogólnie uznawany za bezbolesny. Mniej więcej 2 tygodnie po pierwszym zabiegu należy znów udać się do gabinetu, aby dokonać drobnych poprawek. Wynika to z tego, że dopiero po takim czasie dobrze widać, jak pigment „zachował się” na skórze. Czas wykonania makijażu permanentnego wynosi od jednej godziny do nawet kilku. Wszystko zależy od tego, jakiej części twarzy dotyczy. W trakcie i po zabiegu mogą pojawić się drobne zaczerwienienia i uczucie swędzenia. Przechodzą one jednak dość szybko.

Jak dbać o twarz po zabiegu?

Podobnie jak w przypadku większości zabiegów wykonywanych w specjalistycznych gabinetach, tak i tutaj należy podjąć kilka kroków. Po około dwóch dniach skóra w miejscach wykonania trwałego makijażu zaczyna się łuszczyć. W tej sytuacji jest konieczne użycie kosmetyków o właściwościach nawilżających. Najlepiej jest sięgnąć po mleczko lub tonik – o delikatnym składzie. Równie dobrze sprawdzi się sama woda. Dobrze jest jednak zapytać o właściwy preparat linergistkę, czyli osobę wykonującą tego typu zabiegi. Pamiętajmy również o tym, że przez tydzień do 10 dni od wizyty w gabinecie kosmetycznym, należy zrezygnować z wizyt na basenie, w łaźni i saunie. Dodatkowo przez okres ok. 1,5 miesiąca trzeba uważać z eksponowaniem twarzy na działanie promieniowania słonecznego lub całkowicie chronić przed nim skórę.

Jak długo efekty są widoczne?

Ten rodzaj makijażu utrzymuje się na twarzy od ok. 3-5 lat. Zależy to od wielu czynników, m.in. indywidualnych predyspozycji oraz tego, jak dbaliśmy o niego w pierwszych dniach od wykonania i po jego powtórzeniu. W przeciągu tego czasu barwniki zaczynają blaknąć, co jest oczywiście związanie naturalnymi procesami dotykającymi skórę, czyli złuszczaniem się naskórka.

Dla kogo makijaż trwały nie jest wskazany?

Podobnie jak przy większości zabiegów upiększających istnieją pewne przeciwwskazania. Z wykonania makijażu permanentnego powinny zrezygnować kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią. Inne przypadki to m.in.:

  • miesiączka;
  • wystąpienie poparzeń słonecznych;
  • infekcje pochodzenia wirusowego, bakteryjnego lub grzybicze;
  • niezagojone blizny;
  • stany zapalne skóry, ubytki i uszkodzenia w miejscach, gdzie ma znaleźć się barwnik;
  • przeziębienie, gorączka.

Jeśli mamy wątpliwości lub pytania na temat trwałego makijażu, ale zainteresował on nas, skontaktujmy się z gabinetem kosmetycznym. Specjaliści w tej dziedzinie z pewnością udzielą nam odpowiedzi.