Dlaczego stosujemy bazy pod podkład? Najprościej odpowiedzieć, wymieniając podstawowe zalety stosowania bazy:

  • wydłużenie czasu trwałości makijażu;
  • dokładniejsze ukrycie wszelkich niedoskonałości cery;
  • nadanie skórze blasku;
  • ułatwienie aplikacji kosmetyków.

To, jakie ostatecznie efekty uzyskamy, stosując bazę, zależy od tego, na jaki jej typ się zdecydujemy. Na rynku dostępnych jest całkiem sporo różnych baz, które dobieramy nie tylko pod zastosowanie, ale także typ naszej cery. Kolorowe bazy na problemy skórne Jeśli mamy problemy z cerą naczynkową, gnębią nas ciągle powracające wypryski czy trądzik albo nasza cera jest zbyt matowa lub niejednorodna kolorystycznie - warto wybrać podkład, który pozwoli na ukrycie wszelkich niedoskonałości. Sam makijaż temu zadaniu nie podoła. Dlatego na rynku dostępne są podkłady kolorowe, których zadaniem jest właśnie ujednolicenie wyglądu skóry przed nałożeniem makijażu. Na rynku dostępne są m.in. bazy w kolorach:

  • zielonym;
  • fioletowym;
  • różowym;
  • morelowym;
  • brzoskwiniowym;
  • białym.

Każda z nich spełnia odmienne funkcje. Baza zielona i fioletowa służą do ukrycia zaczerwień skóry. Funkcją różowej jest nadanie cerze naturalnego, zdrowego wyglądu. Biała doskonale rozświetla cerę, a morelowa pozwala na ukrycie sińców pod oczami. Jeśli natomiast Twoja cera jest chorobliwie blada - warto stosować bazę brzoskwiniową. Dobieranie bazy pod makijaż

Silikonowe i olejowe bazy

Przejrzyste bazy z silikonem doskonale sprawdzają się w przypadku skóry suchej. Tworzą one cienką warstwę, do której dokładnie przylega nakładany później podkład. W przypadku silikonowej bazy pod makijaż najlepiej nakładać na nią lekkie, wodne podkłady, które nie pozostawiają efektu maski. Bazy olejowe spełniają dokładnie tę samą funkcję i sprawdzają się nie tylko w przypadku cery suchej, ale także tłustej.

Glicerynowe i żelowe bazy

Glicerynową bazę warto stosować z podkładami wodnymi, nie sprawdzi się w przypadku podkładów mineralnych. Jej główną zaletą jest gliceryna zawarta w bazie, która pozwala na dodatkową pielęgnację cery. Podobnie jest w przypadku baz żelowych, ponieważ mają one właściwości nawilżające. W efekcie stosowania bazy żelowej nasza cera jest gładsza i nie wydziela nadmiaru sebum. Bazy żelowe są bardziej uniwersalne od glicerynowych, ponieważ dobrze współpracują z podkładami zarówno wodnymi, jak i mineralnymi.

Matujące bazy pod makijaż

Jeśli chcemy, by nasza cera była nie tylko wyraźnie gładsza, ale zależy nam na efekcie matu, powinniśmy zdecydować się na bazy zastygające z dodatkiem talku. Są one stworzone dla cery tłustej oraz tej z dużymi problemami (świetnie absorbują sebum). Matujące właściwości ma także baza z krzemionką, która jest jednak lżejsza, a mimo to świetnie radzi sobie z ukryciem drobnych niedoskonałości. Niestety ma także wadę: przy zbyt częstym aplikowaniu może doprowadzić do przesuszenia naskórka.

Bazy pod cienie

Bazy do stosowania na powieki powstały po to, by wyeliminować problem rolującego się cienia. Zastosowanie bazy wydłuża czas idealnego wyglądu powiek z kilku do kilkunastu godzin. Poza tym taka baza znacznie wzmacnia intensywność koloru stosowanych cieni oraz ułatwia ich perfekcyjne nałożenie na powiekę.

Jak stosować bazy

Smarowanie pędzlem bazy Aby efekt stosowania bazy pod makijaż był zadowalający, musimy nakładać go w odpowiedni sposób. Wiele zależy od tego, czy właściwie zadbamy o naszą cerę. Koniecznym jest więc, by przed bazą, a więc przed rozpoczęciem nakładania makijażu, zaaplikować na skórę krem, który ją właściwie odżywi i nawilży. Ważne także, by stosować bazy z umiarem. Wystarczy naprawdę jej odrobina, by spełniła ona swoje funkcje. Nakładamy ją na cerę rozprowadzając od środka na zewnątrz twarzy, dbając, by pokryła skórę cienką, niemal niewidoczną warstwą. Zanim nałożymy makijaż powinniśmy odczekać, aż baza dokładnie się wchłonie.

Wady i zalety baz

Makijaż z bazą lepiej sprawdzi się na specjalne okazje, wykorzystywany codziennie może bowiem doprowadzić do przeciążenia skóry, a więc do pogłębionych z nią problemów (w szczególności, gdy chodzi o zaskórniki). Nie oznacza to oczywiście, że bazy są niebezpieczne. Chodzi jedynie o to, by pielęgnacji cery nie ograniczyć do ciągłego maskowania niedoskonałości. Niektóre bazy powinny być dla nas raczej ratunkiem, gdy danego dnia chcemy wyglądać perfekcyjnie, a nasza cera pozostawia wiele do życzenia, a nie elementem codziennego makijażu.

Jaką bazę wybrać

Na rynku dostępne są bazy różnego typu i przeznaczenia. Niełatwo dobrać właściwą dla nas, ale naprawdę warto spróbować. Dobrze dobrana i zaaplikowana baza to gwarancja perfekcyjnie wykonanego makijażu. Warto wiedzieć, że na bazy lepiej reaguje cera sucha. Cera łojotokowa ma tendencje do zaskórników, których powstawanie może być również sprowokowane stosowaniem bazy pod makijaż. Powinniśmy być wyczuleni na to, jak nasza skóra reaguje na dany kosmetyk: warto poeksperymentować z różnymi typami i markami, by w końcu wybrać idealny dla siebie.